Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201

Co wpływa na cenę ubezpieczeń OC/AC?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Posiadacz samochodu musi mieć obowiązkowo ubezpieczony samochód od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Natomiast AC, czyli autocasco nie jest polisą, którą koniecznie należy zabezpieczyć auto. Jednak jest przydatna w przypadku powstania szkody czy kradzieży. Ceny ubezpieczeń systematycznie ulegają zmianie. Zatem co wpływa na wysokość tych ubezpieczeń?

Od czego zależy wysokość autocasco?

Wysokość ubezpieczenia AC zależy w dużej mierze od stawek przyjętych przez daną firmę ubezpieczeniową. Ponadto wysokość stawki ubezpieczeniowej jest również ustalana na podstawie zakresu ochrony. Przy zakupie polisy AC klient może ustalić wysokość wypłacanego przez firmę odszkodowania, co wpływa na składkę ubezpieczeniową.

Wysokość autocasco zależy również od wartości, wieku oraz marki pojazdu, miejsca zamieszkania kierowcy oraz czas na jaki umowa ubezpieczeniowa jest zawierana. Wysokość ubezpieczenia autocasco zależy w dużej mierze do pakietu na jaki się zdecydujemy. Im bardziej będzie on rozbudowany, tym większa będzie składka ubezpieczeniowa.

Od czego zależy wysokość OC?

Na wysokość ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej składa się dużo więcej okoliczności. W pierwszej kolejności należy wskazać markę i model auta, ponieważ wykupiona polisa ubezpieczeniowa odnosi się tylko i wyłącznie do jednego pojazdu.

Dodatkowo firmy ubezpieczeniowe prowadzą statystyki, które pokazują samochody ulegające częstszym wypadkom lub szkodom.

Wysokość OC zależy również od pojemności silnika. Firmy ubezpieczeniowe zakładają, że samochody z mniejszym silnikiem nie rozwijają dużej prędkości i w konsekwencji powodują mniej zdarzeń drogowych.

Oprócz tego pod uwagę bierze się stan techniczny pojazdu oceniany na podstawie przebiegu. Można stwierdzić, że auto z mniejszą ilością przejechanych kilometrów będzie stanowiło bezpieczniejszy środek lokomocji niż samochód z dużym przebiegiem i zużytymi częściami. W związku z tym samochody, które mają na liczniku przejechanych kilkaset tysięcy kilometrów są mniej bezpieczne więc składka ubezpieczeniowa może być wyższa.

Ubezpieczyciel podczas wyliczania składki może zapytać również o stan cywilny oraz miejsce zamieszkania. Zapytanie o posiadanie męża czy rodziny jest podyktowane tym, że według statystyk kierowcy posiadający dzieci jeżdżą o wiele rozważniej i bezpieczniej. Ma na to wpływ chęć zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie. Natomiast miejsce zamieszkania również ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Zamieszkiwanie na obszarze, na którym kierowcy powodują mało wypadków znacząco obniża składkę. Ponadto kierowcy z małych miast, gdzie ruch nie jest wzmożony także mogą liczyć na niższe ubezpieczenie.

Pod uwagę bierze się również wiek kierowcy. Młodym kierowcą jest osoba do 25 roku życia i wiąże się z tym wyższa składka. Według statystyk młodzi posiadacze pojazdów często powodują szkody z uwagi na brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdu. Związana jest z tym również data wydania prawa jazdy, ponieważ na tej podstawie firmy ubezpieczeniowe mogą ocenić jak duże doświadczenie ma kierowca w prowadzeniu samochodu. Osoby posiadające prawo jazdy od kilku miesięcy będą płaciły wyższą składkę niż osoby, które prawo jazdy mają od kilku lat.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową?

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową?

1. Warto dobrać samochód dostosowany do naszych potrzeb oraz niegenerujący dużych kosztów ubezpieczenia

Przy kupnie auta warto kierować się naszymi potrzebami, ale również cechami, które pozytywnie wpłyną na wysokość składki. Warto wybrać auto młodsze, z mniejszym silnikiem oraz paliwem napędowym korzystnie wpływającym na środowisko, na przykład samochód elektryczny lub na benzynę.

2. Porównaj oferty

Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy ubezpieczeniowej należy przeanalizować ubezpieczycieli dostępnych na rynku i wybrać najlepszą ofertę. Nie warto udawać się do przypadkowego przedstawiciela ubezpieczeniowego, ponieważ można mieć dobre ubezpieczenie bez przepłacania, jeśli tylko poświęci się kilka chwil na znalezienie odpowiedniego ubezpieczyciela. Bardzo pomoce w tym przypadku są porównywarki ubezpieczeń, które pokazują najkorzystniejszą ofertę na podstawie aktualnych informacji ubezpieczycieli.

3. Zostań współwłaścicielem pojazdu

W przypadku młodego kierowcy sprawdzi się metoda dopisania go jako współwłaściciela auta. Właściciel, który posiada doświadczenie za kierownicą może mieć również wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. W związku z tym młody kierowca również z nich korzysta, jako współwłaściciel.

4. Obserwuj zniżki i promocje

Bardzo często firmy ubezpieczeniowe oferują sezonowe obniżki lub promocje. Warto obserwować profile wybranych firm w social mediach i śledzić oferowane zniżki. Bardzo często można spotkać ofertę obniżenia składki ubezpieczeniowej za płatność kartą, zakup polisy przez Internet jak również kody rabatowe czy polecające.

Ubezpieczenie OC i AC to różne polisy ubezpieczeniowe. Jednak posiadanie zarówno ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jak i autocasco stanowi solidną gwarancję Twojego bezpieczeństwa finansowego. Zapewniają one, że w przypadku powstania szkody nie pozostaniesz bez auta oraz braku środków na jego naprawę.

Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 07.00-18.00
Sob: 08.00-14.00