Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201

Dlaczego warto dokupić dodatkowe ubezpieczenia do OC?

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed konsekwencjami spowodowania szkody, jednak nie chroni jego własnego pojazdu. Z tego też powodu kierowcy często decydują się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, którym wcale nie musi być AC. Dlaczego warto dokupić dodatkowe ubezpieczenia do OC?

Drogie, ale często konieczne AC

Ubezpieczenie AC, jak podają statystyki, wykupuje jedynie co piąty kierowca. Warto tutaj dodać, że część kierowców jest do tego zwyczajnie zmuszona. Wykupienie ubezpieczenia AC jest bowiem warunkiem utrzymania gwarancji przy zakupie nowego samochodu. Ubezpieczenie AC zabezpiecza nasz pojazd przed wieloma zdarzeniami, takimi jak kradzież, pożar, wypadek czy zniszczenie. Jest to bardzo korzystna opcja, niemniej jednak, bardzo droga. Średnio ubezpieczenie AC to koszt około 1500-1800 zł rocznie.

W połączeniu z koniecznością wykupienia polisy OC otrzymujemy już całkiem wysoką sumę. Jeżeli musimy wykupić AC z powodu chęci zachowania gwarancji, należy to oczywiście zrobić. W innych przypadkach warto pomyśleć o dodatkowych ubezpieczeniach do OC.

Popularne minicasco

Wielu kierowców podejmuje decyzję o zakupie minicasco. Tego typu polisa nazywana jest czasami "ubogim AC", choć w praktyce wcale nie jest taka uboga. Zazwyczaj minicasco chroni od najpoważniejszych zdarzeń, w których samochód może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. Ubezpieczyciele gwarantują więc ochronę przed kradzieżą, spaleniem czy większym uszkodzeniem, na przykład na skutek aktów wandalizmu czy wypadku. Minusem tego ubezpieczenia jest fakt, iż za drobne usterki właściciele pojazdu w dalszym ciągu muszą zapłacić z własnej kieszeni.

Niemniej jednak zyskują oni możliwość pokrycia wysokich kosztów przy najpoważniejszych, drogich w naprawie usterkach. Koszt minicasco to około 1000 zł rocznie, jednak możemy trafić również na korzystniejsze cenowo oferty. Dlaczego minicasco jest tak popularne wśród kierowców? Powodem jest fakt, iż mogą oni uniknąć dużych wydatków na naprawę samochodu przy jednoczesnym ograniczeniu wysokości składki. Minicasco oferuje bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków stanowi ochronę zdrowia lub życia kierowcy, a także pasażerów, jeśli zdecydujemy się na droższą wersję polisy. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia oraz procentowego uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznał poszkodowany. Oczywiście im wyższe potencjalne odszkodowanie, tym wyższa będzie składka.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż ubezpieczenie NNW pozwala na pokrycie kosztów leczenia: medykamentów, pobytu w szpitalu czy ewentualnej rehabilitacji. Co ważne, kierowca ma szansę otrzymać odszkodowanie także wtedy, gdy on sam jest sprawcą wypadku. Jeżeli kierowca często przewozi pasażerów, powinien rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową także na nich. W wypadkach często bowiem zdarza się, że bardziej poszkodowany jest pasażer. Jeśli zaś ubezpieczenie NNW obejmuje jedynie kierowcę, nawet poważny uszczerbek na zdrowiu pasażera nie jest powodem do wypłaty odszkodowania. 

Pomocne assistance

Dodatkowe ubezpieczenie typu assistance doskonale sprawdza się w momencie, gdy potrzebujemy pomocy na drodze. Awaria samochodu, przebita opona czy czerwona kontrolka to powody, dla których musimy zaprzestać podróży. Jeżeli sytuacja taka wydarzy się blisko miejsca zamieszkania, jesteśmy sobie z nią w stanie poradzić na własną rękę.

Problem pojawia się w momencie, gdy jesteśmy daleko od domu. Wtedy mamy oczywiście możliwość zamówienia lawety, jednak będzie nas ona słono kosztować. Z tego też powodu dobrze jest zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie assistance. Ważne jest tutaj szczególnie słowo "dodatkowe". Powodem jest fakt, iż czasami wykupując ubezpieczenie OC dostajemy pakiet assistance za darmo. Wtedy też kuszącą opcją jest niewykupowanie dodatkowego ubezpieczenia, skoro mamy je już niejako w pakiecie. Tymczasem darmowy assistance przysługuje nam jedynie na niewielkich odległościach i w ograniczonej ilości. Jeżeli więc złapiemy gumę w dalszej odległości od domu bądź któryś raz z kolei, pomoc nie nadejdzie. Dodatkowy assistance często możemy wykupić bezpośrednio u ubezpieczyciela, który sprzedaje nam polisę OC. Jako dodatek do tej polisy assistance kosztuje zaledwie kilkaset złotych, a daje pełniejszą ochronę w razie wypadku na drodze. 

Dodatkowe ubezpieczenia do OC zostały stworzone po to, aby ułatwiać życie kierowcom. Warto więc z nich korzystać, szczególnie że ich cena zwykle nie jest bardzo wygórowana. Zapewniamy sobie natomiast dodatkową ochronę, która często jest niezbędna, aby czuć się komfortowo na drodze. Dobrze jest rozważyć, jakie dodatkowe ubezpieczenie byłoby nam najbardziej potrzebne i zapytać swojego ubezpieczyciela o możliwość jego dokupienia do posiadanego już ubezpieczenia OC samochodu. 

Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 07.00-18.00
Sob: 08.00-14.00