Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – najważniejsze informacje

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, z którego decyduje się korzystać coraz więcej osób. Nie ma w tym niczego dziwnego – potrzeba posiadania własnego lokum i cieszenia się poczuciem bezpieczeństwa oraz stabilizacją jest jedną z najważniejszych w ludzkim życiu. Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację na rynku nieruchomości i regularnie rosnące ceny domów i mieszkań, ci, którzy nie posiadają możliwości sfinalizowania zakupu przy pomocy gotówki posiłkują się środkami pochodzącymi z kredytu. Jego zaciągnięcie wiąże się zazwyczaj ze sporym stresem, dlatego też do dyspozycji konsumentów oddano usługę, którą jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.

Co można zyskać ubezpieczając kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny w większości przypadków jest zaciągany na kilkadziesiąt lat. To długi okres czasu podczas którego może wydarzyć się dosłownie wszystko. W końcu nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć wielu losowych sytuacji i ustrzec przed ich negatywnymi skutkami. Aby zapewnić kredytobiorcom spokój ducha i większy komfort psychiczny, banki opracowały sposób ochrony nie tylko własnych interesów ale i interesów swoich klientów.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi ochronę, z której skorzystamy w chwilach problemów finansowych wynikających na przykład z utraty źródła zarobku, nagłej choroby czy innych wydarzeń uniemożliwiających uregulowanie raty kredytu. W takich okolicznościach należność pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto pamiętać o tym, że wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczeń kredytu hipotecznego. Są to między innymi:

 • ubezpieczenie na życie;
 • ubezpieczenie od utraty pracy;
 • ubezpieczenie na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa;
 • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego;
 • ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych i ognia.

Każde z tych ubezpieczeń jest połączeniem usług bankowych i ubezpieczeniowych oraz chroni przed czymś innym i funkcjonuje na nieco innych zasadach. Już po samej nazwie z łatwością można wywnioskować, czego one dotyczą. Przykładowo, ubezpieczenie od utraty pracy sprawi, że w momencie utraty zatrudnienia przez kredytobiorcę, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie na siebie konieczność spłacania rat kredytu.

Zwolnienie z pracy nie może jednak nastąpić z winy pracownika, a okres spłacania należności przez ubezpieczyciela wynosi z reguły od sześciu do dwunastu miesięcy. Z kolei ubezpieczenie na życie sprawi, że gdy kredytobiorca umrze, ubezpieczyciel spłaci kredyt w całości lub w ściśle określonej części, zgodnie z warunkami zawartymi w umowie.

Warto podkreślić, że większość rodzajów ubezpieczenia wymaga cesji na rzecz banku. Oznacza to, że to bank a nie kredytobiorca jest upoważniony do otrzymania odszkodowania z tytułu strat związanych na przykład z pożarem nieruchomości.

Zalety i wady ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że wykupienie ubezpieczenia jest konieczne do tego, by otrzymać kredyt. To częsta praktyka, jednak nie każdy bank stawia taki warunek w umowie kredytowej. Z tego powodu należy dokładnie wyjaśnić tę kwestię i przeanalizować informacje zawarte w umowie. To rozwiązanie, tak, jak wszystkie, posiada zarówno swoje wady jak i zalety. Wadą są oczywiście dodatkowe koszty, których i tak nie brakuje już w życiu kredytobiorców. Jeśli uda nam się spłacić kredyt nie napotykając przez ten czas żadnych nieprzewidzianych sytuacji, możemy mieć poczucie tego, że wykupione ubezpieczenie było pieniędzmi, które mogliśmy spożytkować w dużo lepszy sposób.

Ubezpieczenie posiada jednak także swoje zalety. Może zapewnić nam płynność finansową w wyjątkowo trudnych chwilach i pomóc przetrwać okres poszukiwania nowej pracy. Dzięki niemu szybciej staniemy na nogi po przejściu kłopotów zdrowotnych i będziemy cieszyć się większym komfortem psychicznym. Dobrze będzie więc zastanowić się, która opcja jest dla nas korzystniejsza i czy opłaca nam się podejmować ryzyko. Długotrwały stres rzadko kiedy jest bowiem warty jakichkolwiek pieniędzy.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Każdy, kto zdecydował się na skorzystanie z ubezpieczenia kredytu hipotecznego ma do wyboru dwie opcje. Albo wykupić ubezpieczenie w banku, w którym zaciąga kredyt, albo znaleźć je na własną rękę. Rynek jest dziś na tyle różnorodny, że zdecydowanie będzie z czego wybierać. Zanim podejmiemy decyzję weźmy pod uwagę następujące aspekty oferty:

 • zakres ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie;
 • warunki, które należy spełnić aby otrzymać wypłatę środków;
 • okres karencji;
 • okres obowiązywania polisy;
 • sposób opłacania składki ubezpieczeniowej;
 • całkowity koszt ubezpieczenia.

Uważnie porównajmy warunki i dopiero wyposażeni w szereg niezbędnych informacji dokonajmy wyboru. Zyskamy wtedy pewność tego, że sięgnęliśmy po usługę, która jest najbardziej dla nas korzystna.

Kraków, ul.Siemaszki 1, 31-201
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 07.00-18.00
Sob: 08.00-14.00